​​President...................................Sue Craft   (Unit 79 ).... (727)848-6804

                     

Secretary................Roberta Vanderputte   (Unit  79)....(678)982-3630


SGT-At-Arms...........Cheryl Brockmeier    (Unit 104)..(727)373-9977


Asst. SGT-At-Arms........Kristin Gillespie   (Unit 252).. (319)360-5363


Chaplain..............................Ruth Burgess   (Unit 238).. (727)744-3672


Historian.........................Monica Hoyland    (Unit 252)..(727)810-7053


Parliamentarian..........Mary Ann Kearns   (Unit 252).. (727)393-0631


District Chairman


Americanism.....................Mary Ann Kearns  ( Unit 252).(727) 393-0631


AEF..............................................Pat Cannon   (Unit 104) (727)424-0514


Cavalcade of Memories.............Rita Ottinger  (Unit 275)..(317)989-6332


Children & Youth....................Debra Sallitte   (Unit 7).....(727)542-8007


Community Service.....................Janice Hill   (Unit 273)..(727)580-5930


Constitution & By-Laws..Mary Ann Kearns  ( Unit 252).(727) 393-0631  


Education............................Stefana Vergara   (Unit 125)..(727)278-4327


Girls State ..........................Valerie Schmidt   (Unit 125)..(727)803-6677


Leadership....................................Gina Kizer    (Unit 104)...(727)278-4476


Legislative....................................Lisa Hoyland  (Unit 252).. (727)482-0873


Membership .......................Christine Massey   (Unit 104)..(727)484-5238


National Security...........................................Dee Touhey    (727)215-7119 


PPP....................................................Liz Close  (Unit 158)..(727)648-9004


Poppy.......................................Linda Delaney   (Unit 273)...(610)515-5203


Public Relations......................Carol Williams   (Unit 273)..(435)655-5344


Asst. Public Relations...............Zoe Roseman   (Unit 273)..(727)392-0606


 VA & R.......................................Linda Walker  (Unit 104)..(727)278-4327


Bay Pines Hospital Rep...............Dana Metts   (Unit 252)..(727)512-0762


All Childrens Rep..............................Dee Bell    (Unit 158)...(727)360-1423


     





Webmaster

district16commander@yahoo.com

  16th District Auxiliary

Distict Officers  & Chairs 2019-2020

Sue Craft - District President

 Clearwater 3rd Thursday 7PM


 St. Pete 2nd Monday 7PM
 1st Monday 7PM

 1st Saturday 11AM
Largo 1stTuesday 7PM

Gulfport 2nd Monday 7PM

Treasure Island 3rd Thursday 6:30PM

 3rd Thursday 7PM
Saftey Harbor 1st Tuesday 7PM

Seminole 3rd Thursday 7PM
 Maderia Beach 1st Monday 7PM
 Dunedin 2nd Tuesday 6:30PM
 

 St. Peach Beach 2nd Tuesday 6PM

American Legion


  Mighty 16th District 

"LEADING THE WAY IN FLORIDA'S AMERICAN LEGION FAMILY"

UNIT PRESIDENTS